Hora Luž – nejvyšší hora Lužických hor

Nejvyšším vrcholem Lužických hor je Luž. Hora, 793 metrů vysoká, se už v minulosti stala významným výletním bodem a díky přítomnosti chráněných druhů i cennou přírodní rezervací.


O oblibě místa svědčí to, že už v roce 1823 zde byl zřízen hostinec. Ten byl roku 1833 rozšířen o rozhlednu a o 50 let později zde byla postavena prostorná bouda (Lausche Baude). Zajímavostí této stavby bylo, že ji hraniční čára rozdělovala na německou a českou část s odlišným popisným číslem. Uprostřed toho stála 10 metrů vysoká rozhledna.

Pohraniční vrchol Luž – Lužické hory

Chata se tak stala oblíbeným výletním místem napříč dobou až do období druhé světové války. Krátce na to roku 1946 chata vyhořela. Údajně byla úmyslně zapálena. Ze zbytků kamenné části chaty vznikla vyhlídková terasa, které snad symbolicky vévodí část komínu.

Úlohu původní chaty na vrcholu nahradila Chata pod Luží se sousední Lužickou boudou. Ty se nalézají jižně od vrcholu ve středisku Myslivny. Obdobné, například Hubertusbaude, mají i Němci na okraji městečka Waltersdorf. U Lužické boudy si můžou návštěvníci povšimnout regionálního zvyku, a to domu postaveného na podstávkách.

Kolem vrcholové části hory se nacházejí pralesní porosty. Dříve byla hora bohatě obrostlá smrkovými porosty, ty však byly kvůli špatnému ovzduší zdecimované a na to roku 1970 úplně vykácené.

Žije zde jeden z nejmenších hlodavců žijících v Evropě, myška drobná či plch zahradní, který je nápadný svým zbarvením. V oblasti žili i kamzíci horští, kteří byli v oblasti Lužických hor uměle vysazení na počátku 20. století.

Luž – výhled z nejvyššího vrcholu Lužických hor

Z vrcholu je výhled na některé partie Krušných hor, Českého středohoří i Děčínského Sněžníku. Na Jizerské hory i část Krkonoš nebo na vrcholy Ještěd, Trosky i Ralsko. Zajímavý je to, že z vrcholu mimo Německa vidět i do Polska. Stejně tak v obou zemích můžou návštěvníci sledovat i stavby elektráren i uhelných lomů.

 

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Informovat o reakcích
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments