Rekordman v pěších lávkách – Highline 179

V rakouském Ruette se nachází, či dokonce visí rekordman z Guinnessovy knihy rekordů, který se nazývá Highline 179. Za tímto nicneříkajícím jménem se schovává celých 408 metrů dlouhá pěší lávka, po které se dostanete do výšky přes 100 metrů nad zemí. Lávka spojuje na jedné straně zříceninu hradu Ehrenberg a na druhé pevnost Fort Claudia. Pro své provedení se jí i přezdívá „tibetská“.


Na této lávce můžete přes její míry, za které dostala ocenění za nejdelší pěší lanový most světa, otestovat svůj strach z výšek a zažít životní zážitek. Výhled z ní máte jak na již zmiňované hrady, tak i na zasněžené vrcholky.

Lávka Highline 179

Lávka se nachází jen kousek od masivu Zugspitze. Zdejší oblast je i označována za severní vstupní bránu do Tyrolska. V okolí se nachází spousta zajímavých míst.Konstrukce lávky, která váží 70 tun, byla postavena v roce 2014 za cenu 2 miliony euro. Začátky konstrukce nebyly zase tak obvyklá. Po vykácení dostatečného množství stromů a přípravných pracích se začalo tak, že nenápadný dron přenesl přes údolí vlasec. Jimi byl přes údolí natažen provaz a díky němu se přes údolí dostalo ocelové lano. Až teprve přes něj mohou údolí přemostit čtyři bezpečnostní lana, která se stala pro most klíčovou částí. Architektem se stal Armin Walch, který se nechal inspirovat lávkami v Tibetu. Komplikací výstavby bylo to, že údolím vede významná silnice B179, která i dala mostu část názvu.

Vznik hradu Ehrenberg, který se svými mohutnými kamennými hradbami stojí vysoko nad průsmykem, kterým vedla obchodní stezka, se datuje k roku 1293. V té době sloužil jako významná vojenská pevnost na hranicích Tyrolska. Také se uplatnil v několika bitvách. Obchodní stezka zde vedla už za Římanů a jedním z artiklů zde byla i sůl. Od 18. století je hrad opuštěný a po období chátrání, které vyvrcholilo v 20. století, byl za pomoci dobrovolníků a dárců i peněz z Evropské unie a od rakouské vlády opraven.

Hrad Ehrenberg

Pevnost Fort Claudia vznikla v 17. století. Měla významné postavení. V 19. století byla pevnost opuštěna a postupem času se z ní stala zřícenina.

Další zajímavé lávky v Rakousku:

Dachstein – Skywalk

Další lávka nad hlubokou propastí, se tentokrát nachází na masivu Dachsteinu. Ta není až tak dlouhá, ale na kráse a výhledu s ní to vadu na kráse rozhodně neubírá. Na Dachstein se můžete samozřejmě dostat jak kabinovou lanovkou, tak i pěšky po zpevněné pěšině a poté pokračovat po ledovci či ti zdatnější si vyšlápnout pár posledních metrů až k vrcholovému křížku, který čítá hodnotu 2 995 metrů.

Bad Gastein – Stubnerkogel

Tuto lávku naleznete v sousedním Salzbursku, a to hned nad lázeňským městečkem Bad Gastein. Zde každého kabinová lanovka vyveze z Bad Gasteinu až na vrchol Stubnerkogel (2246 m). Zde právě můžete nalézt 140 metrů dlouhou lávku s krásným rozhledem do údolí. Hned vedle se nachází hospoda, ve které často hrává místní dechovka a dále po celém vrcholu naleznete spoustu různých vyhlídek s kruhovým výhledem. Samozřejmě ne jenom na kopec se můžete vydat pěšky, ale z oblasti vrcholu vyrazit na túru dál, směrem k masivu Vysokých Taur.

Sölden, Ötztal – Tiefenbachkogl

V oblasti Ötztal se nachází takzvaná BIG 3, tedy vysokohorský komplex tří vyhlídkových plošin. Nejblíže lávce je vyhlídka z Tiefenbachkoglu ve výšce 3 250 metrů. Ta má délku 25 metrů a vysí 15 metrů nad ledovcem. Lávka nabízí výhled na mnohé zasněžené vrcholky hor včetně Wildspitze, nejvyšší hory Tyrolska.

 

Jak se tam vydat:

Zájezd s návštěvou této zajímavosti pořádá CK HOŠKA TOUR.

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.