fbpx

Peričnik – unikátní vodopád, který lze obejít

Slovinsku se dá asi ze všeho nejvíce závidět jejich přírodu. Jedním z takových závidění hodných míst je vodopád Peričnik, který se nachází přímo v Julských Alpách na severním úpatí Triglavského národního parku.


Vodopád Peričnik se nachází nedaleko města Mojstrana v údolí Vrata. Ve skutečnosti jsou tu však ty vodopády dva. Horní má výšku 16 metrů, ale ten se nenavštěvuje. Ten hlavní, známý z fotografií, má výšku 52 metrů a nabízí skvělý zážitek. Dá se totiž kolem něj projít po římse a tak se dá svým způsobem prohlédnout ze všech stran. Musí se ale počítat s tím, že za padající vodou návštěvníka čeká sprška vody odváté od vodopádu.

Římsa kolem vodopádu
Vodopád Peričnik

Voda z vodopádu teče do toku horské říčky Triglavska Bistrica, která svádí vodu ze střechy Slovinska. Název Peričnik může pocházet od Slovinského slovesa “prati”. To může znamenat český udeřit (od zvuků vycházejících z hřmícího dopadání vody) nebo také může znamenat praní prádla.

Vodopád Peričnik
U vodopád Peričnik v údolí Vrata

U vodopádu stojí malá turistická chata a vede tudy frekventovaná turistická trasa, kterou se chodí například na Triglav, nejvyšší horu Slovinska. Své kouzlo má vodopád i v zimě, kdy zamrzne nebo ráno, dokud ještě nezačnou proudit zástupy turistů. Dalším populárním vodopádem Slovinska je například vodopád Savica, který se nachází nedaleko břehu Bohinjského jezera.

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.