Zermatt – centrum Walliských Alp

matterhorn-pohled-z-zermattu.jpg
Matterhorn při západu slunce – pohled z Zermattu

Zermatt, jedno z nejatraktivnějších míst v kantonu Wallis, leží na úpatí Matterhornu v nadmořské výšce 1 620 metrů. Právě Matterhorn, symbol Švýcarska a jedna z nejkrásnějších hor Evropy, je turistickým magnetem celé oblasti. Celým Zermattem se táhne elegantní hlavní třída zvaná Bahnhofstrasse. Najdete tady prodejny sportovních potřeb, luxusní butiky, restaurace, bary a hotely. Ulicí vyšperkovanou květinami můžete dojít až k Muzeu Matterhorn, které se otevřelo před dvěma lety a které podává v působivé zkratce přehled o historii města. Dozvíte se například, že první turista do Zermattu zavítal už v roce 1780 a že v roce 1838 zde jeden horolezec otevřel první hotel s třemi lůžky.

zermatt-ulice-centrum-horské-středisko.jpg
Ulice centra turistického střediska Zermatt

Do Zermattu, motoristům přísně zakázaného místa, se lze dostat jedině pravidelným vlakem z městečka Täsch, taxíkem, na kole nebo po svých. V každém případě však platí, že v Täschi musíte své auto odstavit na parkovišti, kterých je tu dostatek, a dopravit se veřejnou dopravou do Zermattu.

Zermatt je však známý i jako největší letní lyžařské středisko Evropy. Po celé léto je v provozu 25 kilometrů sjezdovek obsluhovaných osmi vleky včetně kabinové lanovky na vrch Klein Matterhorn. Tam se rozkládají široké, kvalitně upravené dálnice s věčně čerstvým sněhem. Lyžařský den za letního počasí je však třeba naplánovat. Většina vleků je v provozu už od sedmi ráno, kdy je vzduch chladný a sníh pevný. Po nočních srážkách je možné projet se čerstvým prašanem i na vrcholu letní sezóny. Kolem poledne se začíná oteplovat, sníh měkne, takže záhy po poledni je obvykle lepší skončit. Vleky déle než do dvou hodin v létě nejezdí. V létě do Zermattu jezdí ladit formu mnoho světových lyžařských týmů a sportovců ze Švýcarska, Itálie, Rakouska, skandinávských zemí nebo USA a občas i Česka, není proto výjimkou potkat se na svahu, vleku nebo v restauraci se zvučnými jmény světového lyžování.

Jezero Riffelsee a odrazem Matterhornu
Jezero Riffelsee a odrazem Matterhornu

Matterhorn, je považován za jednu z nejkrásnějších a nejpopulárnějších hor Evropy. S nadmořskou výškou 4478
metrů je zároveň také sedmou nejvyšší horou Alp. Tyčí se na hranici mezi Švýcarskem a Itálií, nad švýcarským Zermattem a italským městem Breuil-Cervinia. Jméno Matterhorn pochází z německého matte (horská louka) a charakteristického tvaru hory, horn (roh). Stále častěji se tato hora uzavírá pro výstupy horolezců (dočasné zákazy k lezení). Důvodem jsou nebezpečné sesuvy hornin z výšky nad 3500 metrů, které způsobuje postupné tání permafrostu.

Světoznámé švýcarské letovisko Saas Fe se rozkládá téměř přede dveřmi ledovce Aletsch, který je zapsán na seznamu UNESCO. Sluncem hýčkaná horská vesnice Saas-Fee, kde nejezdí žádná auta, je lemována 18 velikány. Vysokohorské centrum leží na italských hranicích pod horou Mt. Allalin a je nejvýše položenou osadou v údolí Saastal.

saas-fee-dřevěné-stavby-na-kůlech.jpg
Saas Fee – dřevěné stavby na kůlech

V městečku Saas Fee skutečně neuvidíte žádné auto. Podle hesla – ulice lidem – nikde nenajdete všudypřítomné plecháčky, pouze tiché a ladně se pohybující elektromobily, které se starají o přepravu obyvatel. Saas Fee tak získalo nejen pověst, ale také skvělou atmosféru poklidné oázy, kdy jsou lidé zvyklí korzovat po ulici. Po týdnu pobytu dokonce úplně zapomenete, že nějaká auta vůbec existují. Rozhodně by nebylo od věci tuto vymoženost zavést i do ostatních horských středisek v Evropě. Středisko Saas Fee je známé suchým klimatem s téměř nulovým množstvím alergenů, a proto je zdejší pobyt vhodný pro alergiky a astmatiky. Horskou vesnici proslavil mimo jiné také spisovatel Carl Zuckmayer, který tu strávil velkou část svého života.

Dufourspitze v masivu Monte Rossa
Dufourspitze v masivu Monte Rossa

Walliské Alpy patří zcela právem mezi hlavní lákadla celého alpského masivu hned po Mont Blancu. Oblast rozkládající se v jižní části Švýcarska a sousedící Itálie je držitelkou četných rekordů. Walliské Alpy jsou ze všech ostatních alpských skupin nejvíce zaledněné, nachází se zde nejvíce čtyřtisícovek ze všech alpských skupin či je možné zde najít jak nejvyšší vrchol Švýcarska Dufourspitze (4634 m.n.m.) v masivu Monte Rosa, tak nejvyšší vnitrozemský vrchol Dom (4545 m.n.m.) i světoznámý Matterhorn (4478 m.n.m.). Walliské Alpy jsou tak rájem pro sportovce veškerého vyznání. Vysokohorští turisté, cyklisti, lezci, paraglidisté i basejumpeři si zde přijdou na své. Zvláště vysokohorská turistika je mezi Švýcary velmi oblíbená, proto se zde nachází nepřeberné množství horských stezek různé obtížnosti, díky nimž se můžeme dostat až k těsné blízkosti alpských velikánů, jinak lezitelných zpravidla jen s využitím horolezeckých technik

netřesk horský
netřesk horský

Masiv Monte Rosa je horský masiv na východě Walliských Alp, na hranicích Švýcarska a Itálie. Jméno “Monte Rosa” není odvozeno od italského slova “rosa” (růžový), jak se často mylně uvádí, ale od franko-provensálského výrazu “rouese”, což znamená “ledovec”. V masivu Monte Rosa nebo jeho těsném okolí se nachází několik lyžařských středisek. Na západ od masivu se rozkládá středisko Cervinia-Zermatt s nejvýše položenou lanovkou v Evropě vedoucí na Kleiner Matterhorn, na jižních a jihovýchodních svazích se zase nachází několik menších středisek známých pro široké možnosti jízdy ve volném terénu.

Vlevo Dufourspitze, vpravo Klein Matterhorn
Vlevo Dufourspitze, vpravo Klein Matterhorn

Nejvyšším vrcholem masivu je Dufourspitze (4634 m), nejvyšší hora Švýcarska a druhá nejvyšší v Evropě (v případě započítání Kavkazu do Evropy pak šestá nejvyšší). Celkem je v masivu kolem 15 vrcholů s výškou přes 4000 metrů. Přesný počet vrcholů se v jednotlivých publikacích liší, stejně jako se liší názor na to, které vrcholy do masivu patří a definice co je a není samostatný vrchol.

Mezi významné čtyřtisícovky v masivu patří například dlouhý a vysoký hřeben Lyskammu, Signalkuppe, na jejímž vrcholu se nachází nejvýše položená chata v Evropě Capanna Regina Margherita, nebo Breithorn, považovaný za nejsnadněji přístupnou čtyřtisícovku v Evropě.

 

Britannia Hütte z Klein Allalinu
Britannia Hütte z Klein Allalinu

Zájezd:

Turistika pod Matterhornem

Autor:
Jan Bednařík

Foto:

Archiv CK HOŠKA TOUR – Tomáš Horák, Veronika Bartošová

 

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.