Zvičina

Zvičina, s vrcholem ve výšce 671 m n. m., je oblíbený výletní cíl pro návštěvníky regionu Podkrkonoší a místní obyvatele. Taky, že se na tomto symbolu regionu kříží 6 turistických tras. I když dominantu vrcholu tvoří dvě stavby vysílačů, návštěvníky především zajímá Raisova chata a kostelík sv. Jana Nepomuckého.

Raisova Chata, která je ve vlastnictví Klubu českých turistů, nabízí v letních měsících atypickou panoramatickou vyhlídkovou věž. Celoročně v chatě také funguje výletní restaurace.

Nad onou turistickou chatou stojí barokní kostel svatého Jana Nepomuckého, který byl postaven roku 1706 a dnes do něj může každý návštěvník nahlédnout. Před ním však na tom samém místě stál  od roku 1584 dřevěný kostelík zasvěcený mistrovi Janu Husovi.

Z vyhlídek je jak velkolepý výhled do České tabule, tak i na nedaleké Krkonoše. Na Krkonoše je asi nejlépe vidět z té severozápadní. Z východní vyhlídky je zase třeba vidět přehrada Les království.

Ze Zvičiny to je kousek k mnohým zajímavostem. Vrchol se nalézá mezi Dvorem Králové nad Labem (známá zoologická zahrada), Miletínem (rodiště K. J. Erbena), Lázně Bělohradem (slatinné lázně) nebo třeba Peckou (zřícenina hradu).

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.