Jako 42. německou památkou na seznamu světového kulturního dědictví se staly jeskyně z doby ledové, které můžete nalézt v pohoří Švábský Jura ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. V údolích Achtal a Lonetal se celkově nachází 6 jeskyní. Ty prosluly tím, že se tam nalezly nejstarší kusy mobilních uměleckých děl. Mezi ně se řadí více jak 50 sošek a 8 fléten. Díla byla vytvořena z kostí či slonoviny.
Údolí pojmenované podle řek Ach a Lone, které jim protékají, se nachází v pohoří Švábský Jura na pomezí Bádenska-Württemberska a Bavorska. Skrývají ve svých zalesněných svazích nejvýznamnější archeologická naleziště nejen v oblasti, ale díky svému stáří i na světě. Stáří nalezených uměleckých předmětů se odhaduje dle vědeckých průzkumů na více jak 40 000 let. Samotné osídlení v oblasti Bádenska-Württemberska však proběhlo už před 600 000 lety člověkem heidelberským.
Vybrané jeskyně v oblasti, které prosluly svým historickým osídlením:
Vogelherd (údolí Lonetal)
Dva otvory o průměru asi 3 metry jsou spojeny zakřiveným, 40 metrů dlouhým tunelem. V této jeskyni byly různé nástroje, jako například kýlovité škrabadlo či hladidlo.
Geißenklösterle (údolí Achtal)
Zde se lidé usadili před 43 000 lety, ale jeskyně byla vědecky prozkoumána až v 60. letech minulého století. Jeskyně je významná nálezem nejstarších hudebních nástrojů, fléten z ptačích kostí a mamutové slonoviny.
Hohle Fols (údolí Lonetal)
Tady se jedná o 15 metrů dlouhý tunel, který vyústí v halu se srovnatelnou velikostí s kaplí svatého Kingy v dole ve Wieliczce. To dělá jeskyni největší v jižním Německu. V Hohle Fols byla nalezena 6 centimetrů vysoká Venuše, který byla vyřezaná do mamutího klu. Právě ona je považovaná za jedno z nejstarších vyobrazení figur člověka. Kromě ní zde byly objeveny pozůstatky medvědů, sobů, mamutů a koní.
Hohlenstein-Stadel (údolí Lonetal)
Asi 70 metrů dlouhá jeskyně. Známá je skulptura muže se lví hlavou (Löwenmensch), která zde čekala na své objevení roku 1939. Byla vytvořena z mamutí slonoviny. Kromě této se ještě v oblasti Hohlenstein nachází 90 metrů dlouhá jeskyně „medvědí“. Své jméno dostala právě díky medvědím kostem, které zde byly nalezeny.
Bocksteinhöhle (údolí Lonetal)
Ve svahu nad údolím se ve výšce 50 metrů nachází ukrytá jeskyně, která jako vytesaná do skály vytváří halu o rozměrech 15 a 20 metrů. Podle odhadů se zdejší osídlení datuje až k období 70 000 let. To dělá jeskyni Bocksteinhöhle nejstarším osídlením v jižním Německu. I když byl hlavní otvor vykopán uměle, po stranách se nachází několik bočních výklenků známých jako Bocksteinschmiede.