fbpx

Jeskyně z doby ledové jsou nově na seznamu UNESCO

Jako 42. německou památkou na seznamu světového kulturního dědictví se staly jeskyně z doby ledové, které můžete nalézt v pohoří Švábský Jura ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. V údolích Achtal a Lonetal se celkově nachází 6 jeskyní. Ty prosluly tím, že se tam nalezly nejstarší kusy mobilních uměleckých děl. Mezi ně se řadí více jak 50 sošek a 8 fléten. Díla byla vytvořena z kostí či slonoviny.


Údolí pojmenované podle řek Ach a Lone, které jim protékají, se nachází v pohoří Švábský Jura na pomezí Bádenska-Württemberska a Bavorska. Skrývají ve svých zalesněných svazích nejvýznamnější archeologická naleziště nejen v oblasti, ale díky svému stáří i na světě. Stáří nalezených uměleckých předmětů se odhaduje dle vědeckých průzkumů na více jak 40 000 let. Samotné osídlení v oblasti Bádenska-Württemberska však proběhlo už před 600 000 lety člověkem heidelberským.

Vybrané jeskyně v oblasti, které prosluly svým historickým osídlením:

Vogelherd (údolí Lonetal)

Dva otvory o průměru asi 3 metry jsou spojeny zakřiveným, 40 metrů dlouhým tunelem. V této jeskyni byly různé nástroje, jako například kýlovité škrabadlo či hladidlo.

Geißenklösterle (údolí Achtal)

Zde se lidé usadili před 43 000 lety, ale jeskyně byla vědecky prozkoumána až v 60. letech minulého století. Jeskyně je významná nálezem nejstarších hudebních nástrojů, fléten z ptačích kostí a mamutové slonoviny.

Hohle Fols (údolí Lonetal)

Tady se jedná o 15 metrů dlouhý tunel, který vyústí v halu se srovnatelnou velikostí s kaplí svatého Kingy v dole ve Wieliczce. To dělá jeskyni největší v jižním Německu. V Hohle Fols byla nalezena 6 centimetrů vysoká Venuše, který byla vyřezaná do mamutího klu. Právě ona je považovaná za jedno z nejstarších vyobrazení figur člověka. Kromě ní zde byly objeveny pozůstatky medvědů, sobů, mamutů a koní.

Hohlenstein-Stadel (údolí Lonetal)

Asi 70 metrů dlouhá jeskyně. Známá je skulptura muže se lví hlavou (Löwenmensch), která zde čekala na své objevení roku 1939. Byla vytvořena z mamutí slonoviny. Kromě této se ještě v oblasti Hohlenstein nachází 90 metrů dlouhá jeskyně „medvědí“. Své jméno dostala právě díky medvědím kostem, které zde byly nalezeny.

Jeskyně Hohlenstein-Stadel

Bocksteinhöhle (údolí Lonetal)

Ve svahu nad údolím se ve výšce 50 metrů nachází ukrytá jeskyně, která jako vytesaná do skály vytváří halu o rozměrech 15 a 20 metrů. Podle odhadů se zdejší osídlení datuje až k období 70 000 let. To dělá jeskyni Bocksteinhöhle nejstarším osídlením v jižním Německu. I když byl hlavní otvor vykopán uměle, po stranách se nachází několik bočních výklenků známých jako Bocksteinschmiede.

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.