Údolí Engadin – historická městečka i panorámata na čtyřtisícovky
Kolem světoznámého švýcarského střediska St. Moritz, zvaného “vrchol světa”, kde slunce svítí 322 dní v roce, se nachází nekonečné údolí řeky Inn, známé jako Engadin. I přes svůj věhlas toto údolí není zase takovým cílem masové turistiky a o to lépe si můžete vychutnat zdejší malebné vesničky i majestátní vrcholy hor.

Engadin se dále dělí na Horní (Oberengadin), kde se Sv. Mořic nachází a o něco více je cílem turistiky a Dolní (Unterengadin). Zde se na “dolním” konci, což je nejsevernější místo údolí, nachází hranice s Rakouskem. Naopak na jihu sousedí s Itálií. Celkově se tak údolí natahuje v délce 80 kilometrů.
Engadin se může pyšnit spoustou čtyř-tisícovek, včetně té nejvyšší jménem Piz Bernina (4 049 m. n. m.), přezdívané královna Engadinu”. Tu naleznete jižním směrem v údolí, a to u hranic s Itálií a hlavně je také nejvyšším vrcholem celých východních Alp. Vzhledem k těmto horám, které se tyčí svými masivy do obrovských výšek nad úzké údolí, je zde užívána hlavně pro tu jižní, neboli Horní část přezdívka “švýcarské Dolomity”. Oproti jiným koutům Alp zde se však hory odlišují hojně vyskytovávanými modříny a borovicemi.
Přímo ze Sv. Mořice se můžete vydat zubačkou na horu Piz Nair (3 057 m. n. m.), odkud můžete dále pokračovat po ocelovým lanem zajištěné cestě až na Piz Julier (3 380 m. n. m.).

Kromě čerstvého svěžího vzduchu, zde nechybí ani spousta jezer s křišťálově čistou vodou. Tím největším je Lake Sils v nadmořské výšce 1 797 m. n. m. zabírající celou šířku engadinského údolí. Hned vedle leží obdobné jezero Silvaplana.
Od jezera Silvaplana se můžete vydat, či nechat vyvézt lanovkou na Furtschellas (2 313 m. n. m.), odkud máte výhled nejen na tato jezera, ale i na místní horské louky a pastviny.
Za zhlédnutí zde stojí spousta zajímavých městeček. Například Guard. Zde mají krásně sgrafity zdobené domky, svažující se dlážděné ulice a nechybí zde mnohá náměstí s kašnami. Podobný ráz můžete nalézt i v romantickém horském městečku Ardez, kde nechybí ani zřícenina hradu. Středisko Pontresina je zase specifické svou románskou věží.

Nechybí zde ani léčivé alkalické nebo minerální prameny, díky kterým zde můžete nalézt lázně. Ty můžete nalézt jak v městečku Scuol nebo Vulpera, tak i v již opěvovaném Sv. Mořici. Jinak v Scuolu, kde mají minerálních pramenů na desítky, si nemůžete na nedostatek této životadárné vody stěžovat.
Engadin kříží i světoznámá železniční trat Bernina Express, která je od roku 2008 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vagony mají panoramatická okna a vlak na každém místě se zajímavým výhledem přibrzďuje. I proto se mu říká “nejpomalejší express”.

Bernina Express projíždí i stejnojmenným horským průsmykem ve výšce kolem 2 300 metrů, Bernina Pass. Odtud se můžete vydat lanovkou ke chatě Diavolezza (2 973 m. n. m.). Kolem ní se můžete po pohodlných cestách vydat na různá místa. Například na vrchol Munt Pers (3 207 m. n. m.), odkud máte výhled na zasněžené štíty okolních hor. Bernina Pass spojuje Sv. Mořic s dalším údolím, kde už převažuje italština směřující přes italské hranice do města Tirano. Centrum průsmyku zabírá překrásné jezero Lago Bianco neboli “Bílé jezero”.
Z úst místních domorodců můžete zaslechnou němčinu, italštinu i rétorománštinu. Centrem starobylých jazyků je Dolní Engadin, kolem městečka Scuol, kde jsou na své tradiční jazyky hrdí. A tak je i zdejší krajpovažován za pravlast Rétorománů.
Zájezd do této oblasti:
ŠVÝCARSKÝ ENGADIN –> 21. 7. – 27.7. –> 8 950,- (včetně všech lanovek) –> více
Autor:
Jan Hoška, CK HOŠKA TOUR
foto: archiv CK