fbpx

Dachstein: ledovec i nebeská stezka nadchne snad každého

Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější hory Rakouska bezpochyby patří Dachstein. Není divu, nabízí totiž mnoho zážitků. Snad ikonický Dachstein je rájem pro horolezce, ferratysty a právě turisty, co si rádi vypomůžou lanovkou.


Zážitkem může být už jen samotná jízda panoramatickou lanovkou. V letních měsících mohou dokonce i někteří návštěvníci jet na samotné střeše lanovky, kde se nachází vyhlídková plošina. Moderní prosklené kabiny nabízejí během několikaminutové jízdy již první úchvatné pohledy na mohutný skalnatý masiv Dachsteinu i do údolí řeky Enns.

Po výjezdu na horu se před návštěvníky rozprostře pohled na zezdola ukrytý ledovec. Ten si drží svou sněhovou pokrývku celoročně a tak sem po celý rok mohou jezdit i příznivci lyžování. Mají tu tak celoročně v provozu běžeckou stopu.

Lanovka na Dachstein
Ledovec na Dachsteinu

Hned na hraně masivu, u skály Hunerkogel, se nachází Sky Walk, lávka vysunutá do výšky 250 metrů nad zemí. Za dobrého počasí je z lávky vidět pás Vysokých Taur i s nejvyšším vrcholem Rakouska Grossglockner či ne méně dominantní horou Grossvenediger. Lávka je dlouhá 17 metrů a samotná konstrukce váží 40 tun.

Komu by přišla lávka málo, může ještě zkusit „Schody do prázdna“ – Treppe ins nichts. Ty vedou ještě 14 schodů pod úroveň lávky. Schody jsou oblíbeným místem pro fotografování a předvádění nejrůznějších póz.

Skywalk

 

Treppe ins nichts

Na lávku navazuje Ledový palác. Ten se nachází přímo uvnitř ledovce a jak už asi název napovídá, je prošpikovaný nejrůznějšími komnatami, ledovými sochami a samozřejmě jsou nejrůzněji osvícené a doplněné o akustické efekty. Ty bývají tematicky zaměřené a průběžně se tato témata mění.

Samozřejmě se dá pochodit i po masivu, například lehká túra se nabízí po ledovci k chatě na Dachsteinwarte nebo po kamenitém hřbetu na vrchol Hoher Gjaidstein. Na Hunerkogelu, kde se nachází horní stanice lanovky, se v jednom komplexu nachází bufet i restaurace s celkem přijatelnými cenami.

Ledový palác
Dachsteinwarte

Často je možné severním směrem pozorovat velkou část náhorní plošiny, která končí až u vrcholu Krippenstein. Ten se tyčí nad Hallstattským jezerem a je takovým protipólem vrcholu Hoher Dachstein. Náhorní plošina je plná krasových jevů, přes léto už není zasněžená a obsahuje mnoho „nevýznamných“ vrcholů. Pro představu celkově masiv Dachsteinu zabírá plochu 20×30 kilometrů.

Co se týče nejvyššího bodu hory, ten se nalézá o kousek dál. Hoher Dachstein se svou výškou 2 995 metrů je druhá nejvyšší hora Severních vápencových Alp a nejvyšším bodem Štýrska. Vrchol je přístupný pomocí několika horolezeckých i zajištěných cest.

Masiv Dachsteinu k Solné komoře
Hoher Dachstein

Zájezdy s pohodovou turistikou do oblasti kolem Dachsteinu pořádá cestovní kancelář HOŠKA TOUR. Program zájezdu si můžete přečíst na stránkách cestovní kanceláře.

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.