Dachstein: ledovec i nebeská stezka nadchne snad každého

Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější hory Rakouska bezpochyby patří Dachstein. Není divu, nabízí totiž mnoho zážitků. Snad ikonický Dachstein je rájem pro horolezce, ferratysty a právě turisty, co si rádi vypomůžou lanovkou.


Zážitkem může být už jen samotná jízda panoramatickou lanovkou. V letních měsících mohou dokonce i někteří návštěvníci jet na samotné střeše lanovky, kde se nachází vyhlídková plošina. Moderní prosklené kabiny nabízejí během několikaminutové jízdy již první úchvatné pohledy na mohutný skalnatý masiv Dachsteinu i do údolí řeky Enns.

Po výjezdu na horu se před návštěvníky rozprostře pohled na zezdola ukrytý ledovec. Ten si drží svou sněhovou pokrývku celoročně a tak sem po celý rok mohou jezdit i příznivci lyžování. Mají tu tak celoročně v provozu běžeckou stopu.

Lanovka na Dachstein
Ledovec na Dachsteinu

Hned na hraně masivu, u skály Hunerkogel, se nachází Sky Walk, lávka vysunutá do výšky 250 metrů nad zemí. Za dobrého počasí je z lávky vidět pás Vysokých Taur i s nejvyšším vrcholem Rakouska Grossglockner či ne méně dominantní horou Grossvenediger. Lávka je dlouhá 17 metrů a samotná konstrukce váží 40 tun.

Komu by přišla lávka málo, může ještě zkusit „Schody do prázdna“ – Treppe ins nichts. Ty vedou ještě 14 schodů pod úroveň lávky. Schody jsou oblíbeným místem pro fotografování a předvádění nejrůznějších póz.

Skywalk

 

Treppe ins nichts

Na lávku navazuje Ledový palác. Ten se nachází přímo uvnitř ledovce a jak už asi název napovídá, je prošpikovaný nejrůznějšími komnatami, ledovými sochami a samozřejmě jsou nejrůzněji osvícené a doplněné o akustické efekty. Ty bývají tematicky zaměřené a průběžně se tato témata mění.

Samozřejmě se dá pochodit i po masivu, například lehká túra se nabízí po ledovci k chatě na Dachsteinwarte nebo po kamenitém hřbetu na vrchol Hoher Gjaidstein. Na Hunerkogelu, kde se nachází horní stanice lanovky, se v jednom komplexu nachází bufet i restaurace s celkem přijatelnými cenami.

Ledový palác
Dachsteinwarte

Často je možné severním směrem pozorovat velkou část náhorní plošiny, která končí až u vrcholu Krippenstein. Ten se tyčí nad Hallstattským jezerem a je takovým protipólem vrcholu Hoher Dachstein. Náhorní plošina je plná krasových jevů, přes léto už není zasněžená a obsahuje mnoho „nevýznamných“ vrcholů. Pro představu celkově masiv Dachsteinu zabírá plochu 20×30 kilometrů.

Co se týče nejvyššího bodu hory, ten se nalézá o kousek dál. Hoher Dachstein se svou výškou 2 995 metrů je druhá nejvyšší hora Severních vápencových Alp a nejvyšším bodem Štýrska. Vrchol je přístupný pomocí několika horolezeckých i zajištěných cest.

Masiv Dachsteinu k Solné komoře
Hoher Dachstein

 

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.