Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/19737/pesituristika_cz/www/wp-config.php on line 23

Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/19737/pesituristika_cz/www/wp-config.php on line 24
Nejstrmější zubačkou světa na Pilatus – PěšíTuristika.cz

Nejstrmější zubačkou světa na Pilatus

Na oblíbený Švýcarský vrchol tyčící se nad městem Luzern vede nejstrmější zubačka na světě. V nejstrmějších úsecích dosahuje sklonu 48 %. Tímto vláčkem se na 2 128 metrů vysokou horu dostanete za půl hodiny, a tak si můžete snadno užít výhledy z legendami opředeného vrcholu.


Zubačka na Pilatus

Nejstrmější trať, o rozchodu 800 milimetrů, je dlouhá něco přes 4 kilometry a turisty vyveze o 1 629 metrů výš, často přímo po spádnici. Vzhledem k průměrnému sklonu 38 % není možné využít obvyklé štěrkové lóže pro ukotvení tratě. Proto je kolejnice ocelovými sponami upevněna k nízké kamenné vyzdívce. Kvalitu konstrukce potvrzuje to, že původní ozubnice zde slouží přes 100 let.

První plány na výstavbu železnice pocházejí z let 1871–1872. Tehdy však železnice měla mít rozchod standartní 1 435 milimetrů a maximální sklon jen 25 %. Tyto plány však byly pro investory příliš nákladné a stejně tak jako u dalších projektů se s výstavbou nezačalo.  S projekty na výstavbu současné dráhy se poté začalo v 80. letech. Tehdy se plánovala inovativní konstrukce využívající pouze jednu kolejnici. Nakonec se však od ještě nevyzkoušeného typu dráhy odstoupilo a začalo se s výstavbou dráhy s využitím nově vynalezené Locherovy ozubnice. To obnáší vodorovně orientované protilehlé zuby, díky kterým vláčky bezpečně stoupají i v takovém sklonu. Samozřejmě první vozy, jež měly kapacitu 32 pasažérů, byly na parní pohon. K elektrifikaci došlo poté ve 30. letech 20. století. Nové výkonnější vozy měly již uvezly 40 pasažérů a cestu na vrchol zvládly za 30 minut. Těmito vozy se můžete svézt i dnes.

Observatoř na vrchu Pilatus

Na samotném masivu stoji turistická observatoř, jednou stranou spojená s onou zubačkou a druhou stranou s kabinovou lanovkou. Součástí je historický horský hotel nebo i vyhlídková restaurace.  Každého zde snad zajímá hlavně jedinečný výhled, díky kterému vidíte na nedaleké Vierwaldstättské jezero s Luzernem nebo na mnoho švýcarských vrcholů, jako Rigi, Säntis, Tödi, Titlis a na čtyřtisícovky Bernských Alp a německý Schwarzwald. V úbočí hory se nachází i kilometr dlouhá bobová dráha.

Ale jak vlastně Pilatus přišel ke svému jménu. Podle místní legendy je Pilát Pontský pohřben právě zde. Všude však u názvu Pilatus naleznete i symbol draka. Ten tu podle dávné legendy ze středověku na vrcholu žil. Dnes je však vrchol součástí švýcarského opevnění a obranného systému FLORAKO. Proto je ve skalním masivu umístěné těžké opevnění, a to přímo pod turistickým areálem. Velká část vrcholu je kvůli tomu návštěvníkům nepřístupná. V minulosti vrchol navštívili osobnosti, jako například královna Viktorie nebo politik a  vůdce bolševické strany Vladimír Lenin.

Máte pro své cesty do zahraničí zajištěné cestovní pojištění? Pokud ne, doporučujeme se pojistit, aby byla vaše dovolená strávená opravdu v klidu a bez stresu z možných rizik. Tipy, podle čeho byste měli vybírat cestovní pojištění, najdete na webu Nákupín.cz.

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co vy na to? Sdělte nám svůj názor na obsah v článku.x