fbpx

Poušť, hory i památky nabízí slovenské Záhorie

Zahorie, neboli Záhoří je jeden z tradičních slovenských regionů. Tenhle je z nich nejvíce na západě přímo u hranic s Českem a Rakouskem. Území je z jihu ohraničeno Bratislavou, ze západu řekou Moravou a z východu pásem Malých Karpat. Velkou část jeho středu zabírá vojenský újezd, ten je však vystřídán chráněnou přírodou. Oblast stojí v ústraní hlavních slovenských turistických regionů, a tak nabízí spousty svých neobjevených tajemství.


Záhoří nabízí i přes svou polohu ve středu kontinentální Evropy písečné duny a hned na to velká vřesoviště. To střídají stromy, a tak tato lesostep připomíná spíše daleká místa. Není pak ale divu, že oblast dostala přezdívku Sahara. Tuto přezdívku vymysleli vojáci wehrmachtu. Vojenskou střelnici však v historii využívala například i plzeňská zbrojovka a dnes tu cvičí americká armáda. I když US Army zde je oficiálně od roku 1999, lidé říkají, že se zde roku 1991 připravovala na operaci Pouštní bouře.

Centrem regionu je město Malacky. V Malackách můžete vidět například velkou synagogu. Ta byla postavena v takzvaném maurském slohu s dvěma výraznými věžemi, v interiéru s podkovovitými oblouky a nezaměnitelnými pásy žluté a černé barvy na fasádě. Je dozajista nejexotičtější stavbou ve městě. Stavba postavená v letech 1886 až 1887 podle plánů vídeňského architekta Wilhelma Stiassnyho sloužila místní židovské komunitě, která tu bydlela od poloviny 18. století. I když stávala synagoga v centru židovské čtvrti, po polovině 20. století byla zástavba zbourána a dnes stojí volně v krajině.

Bazilika minor v Šaštín-Stráže

Co se týče sakrálních pamětihodnosti, tak ve městečku Šaštín-Stráže se nachází jedno z nejvýznamnějších mariánských poutních míst na Slovensku. Stojí tu totiž bazilika Panny Marie Sedmibolestné, zasvěcená hlavní patronce Slovenska. Turisté a poutníci zde tak mohou zhlédnout areál baziliky minor s klášterem pocházející z druhé poloviny 18. století. Samotný chrám má délku 62 metrů, výšku 26 metrů a šířku 23 metrů. Titul bazilika minor udělil chrámu papež Pavel roku 1964 jako prvnímu svatostánku na Slovensku.

Kromě jedné z nejvýznamnějších duchovních míst tu stojí i vůbec nejstarší dochovaná církevní stavba, velkomoravský kostelík v Kopčanech. Kostel vznikl už v 9. století jako součást velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích. Jedná se o původní předrománskou stavbu, která byla ve 13. století přestavěná na gotickou.

Vedle kulturních zajímavostí však nelze opomenout místní dary přírody. Tím nejdominantnějším jsou vrcholky Malých Karpat. Mezi ně se ale řadí i vrchol Kamzík, který ostatní zdejší vrcholky předčí svou popularitou. Stojí totiž na něm budova známého stejnojmenného vysílače, který se tyčí nad Bratislavou asi tak, jako Žižkovská věž nad Prahou.

Ta je vidět z velké části takřka rovinatého Záhoří. Ideálně z nějaké rozhledny nebo vyhlídkového místa. Jednou z nich může být hned ta stojící na břehu Baťova kanálu. Zde se jedná o rozhlednu Skalice pojmenovanou podle nedalekého města. Vedle Baťova kanálu se nesmí opomenout Adamovské jezera. I zde může návštěvník z rozhledny pozorovat jak hřeben Malých Karpat, tak i místní ptactvo, které se slétává kolem vody.

Spolkový dům ve Skalici

Ve Skalici se nalézá jedna z nejvýznamnějších staveb osobitého a zároveň v Česku a na Slovensku jednoho z nejvýznamnějších architektů, Dušana Jurkoviče. Jedná se o tzv. Spolkový dům sloužící třem místním spolkům k jejich činnosti. Je to jeden z nejkrásnějších příkladů stavby v našem národním stylu.

V Malých Karpatech je však mnoho dalších zajímavých vyhlídkových vrcholů a možností turistiky, především té pěší. Dále je možné návštěvu Záhoří spojit s prohlídkou rozmanité až groteskní Bratislavy a hradu Děvín nad soutokem řek Moravy a Dunaje, po němž od vypálení napoleonskými vojsky zbylo jen torzo.

 

Jak se tam vydat:

Zájezd do této oblasti pořádá CK HOŠKA TOUR.

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

Leave A Reply

Your email address will not be published.