Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/data/www/19737/pesituristika_cz/www/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/319397/virtual) in /data/web/virtuals/319397/virtual/www/domains/pesituristika.cz/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 146

TOP 10: nejzajímavější vodopády Evropy

Po celé Evropě jsou k nalezení tisíce menších či větších vodopádů. Mezi nimi se však dají nalézt mnohé, které něčím vynikají. Třeba jako ty v tomto článku. Zde je výběr 10 z nich, která však nejsou nijak číslované. Ono je číslovat ani nejde, protože každý má své kouzlo.


Dettifoss, Island

Za nejmohutnější vodopád v Evropě jsou považován Dettifoss, který je široký 100 metrů a padá do hloubky 44 metrů. Nachází se na severu Islandu. Vodopád tvoří řeka, která je 2. nejdelší na Islandu. Není překvapivé, že především v létě tvoří zdroj vody tající ledovce. Průtok vody je zde mezi 200 až 500 m3 za sekundu. Pro srovnání Labe u Hřenska má průtok asi 300 m3 za sekundu.

Rýnské vodopády, Švýcarsko

Největšího průtoku vody v celé Evropě dosahují právě Rýnské vodopády. Ty dosahují šířky 150 metrů a výšky 23 metrů. V létě je zde průtok až třikrát větší než v zimě. Město Schaffhausen, u kterého se vodopád nalézá si vysloužilo přezdívku „Rheinfallstadt“. Na vodopád se můžete podívat hned z několika plošin a k vodopádům jezdí i vyhlídkové lodě.

Gullfoss, Island

Bezpochybně jedním z nejznámějším vodopádů Islandu je Gullfoss. Voda zde protéká kaskádovitě dolů, nejprve o 11 metrů a poté o dalších 22 metrů. Peřejemi doprovázený vodopád ústí do 2,5 kilometrů dlouhého kaňonu. Vodopády vznikly ke konci doby ledové a každý rok se posunou o 25 centimetrů. Na přelomu 19. století hrozil vodopádům zánik kvůli výstavbě hydroelektrárny, která však postavena nakonec nebyla.

Krimmelské vodopády, Rakousko

V národním parku Vysoké Taury vytváří říčka Krimmler Ache kaskádu tří vodopádů, které dohromady spadnou téměř o 400 metrů. To řadí Krimmelské vodopády mezi nejvyšší v centrální Evropě. Vodopády jsou velmi oblíbené mezi návštěvníky i díky dostupnosti. Podél celé kaskády vede totiž pohodlná stezka. Tato vyhlídková trasa je pro návštěvníky k dispozici už od roku 1901.

Vøringsfossen, Norsko

Nejnavštěvovanějším a nejznámějším norským vodopádem je právě Vøringsfossen. Celková výška vodopádu je 182 metrů, což ho řadí až na 82. místo v Norsku. Jiné vodopády však předčí svou popularitou. Nachází se v národním parku Hardangervidda.

Monasterio de Piedra, Španělsko

Řeka Piedra vytváří nedaleko známého kláštera Monasterio de Piedra fantastickou podívanou po mnohých kaskádovitých vodopádech. Pravdou je, že komplex vodopádů vytvořil uměle Juan Federico Muntadas. Kolem vodopádů dnes vede na 5 kilometrů stezek.

Gaping Gill, Velká Británie

Do středu jeskynního kráteru největší známé jeskyně Velké Británie, Gaping Gill padá 105 metrů vysoký vodopád. Ten je řazen též jako nejvyšší v Británii. Podle dávné legendy vede zdejší jeskyně do pekla. K prvnímu pokusu o sestup došlo roku 1842. K vnitřnímu chrámu jeskyně se dá dostat lanem ze shora, nebo několika bočními cestami pro potápěče.

Plitvické vodopády, Chorvatsko

Mezi horskými vápencovými masivy vytváří řeka Korana a další 4 řeky úžasný systém teras s krasovými jezery s více jak 140 vodopády a 20 jeskyněmi. Ke vzniku teras přispívají specifické bakterie žijící v mechu a trávě. Rozloha národního parku, který je zapsaný na seznamu UNESCO je 29 482 hektarů, ze kterých 220 hektarů zabírá hladina jezer.

Grande Cascade de Gavarnie, Francie

S výškou 422 metrů jsou tyto pyrenejské vodopády nejvyšší ve francouzském vnitrozemí. Vodu získává z tajícího sněhu a menšího ledovce v oblasti španělských hranic. Díky své poloze je viditelný z širého okolí. V létě se může průtok vodopádu rovnat průtoku Vltavy u Mělníka.

Bigar, Rumunsko

Jako nejkrásnější vodopád Rumunska, Evropy či dokonce celého světa je považován kaskádový vodopád Bigar, který leží přímo na 45. rovnoběžce. Tedy přesně v polovině vzdálenosti mezi rovníkem a severním polem. Voda zde stéká mnohými pramínky po mechu, který postupem času obrostl 8 metrů vysoký vulkanický kámen. Místními je přezdívaný jako „zázrak z kaňonu Minis“.

Vy se můžete podívat také na Více od tohoto autora

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co vy na to? Sdělte nám svůj názor na obsah v článku.x